Povestea noastră...

FESTIVALUL NAȚIONAL  DE TEATRU 

”VÁRADI JÓZSEF”


Concursul are o tradiţie de 13 ani în judeţul Covasna şi s-a dovedit o modalitate eficientă de formare a elevilor.

Datorită particularităţilor de vârstă şcolară, elevii învaţă mai uşor şi cu mai mult interes prin dramatizări, prin jocuri, în situaţii reale de viaţă. Se dezvoltă comportamentul elevilor în mod pozitiv, ei vor fi mai receptivi la întâmplările din colectiv, mai sensibili la nevoile altora.

Obiectivul general 

Însumarea armonioasă a cunoştinţelor literare, lingvistice, a folclorului şi tradiţiilor locale în prezentări artistice specifice vârstei şcolare.

Obiective specifice

Dezvoltarea vocabularului, a capacităţilor artistice creatoare, a dorinţei de a prezenta, de a relaţiona empatic cu dascălul, cu ceilalţi copii, cu spectatorii.


Festivalul de teatru se desfăşoară în regim de concurs şi se adresează trupelor de teatru formate din elevi de la clasele primare şi clasele gimnaziale.

Fiecare trupă înscrisă trebuie să aibă un nume, chiar dacă aparţine unei instituţii.

O instituţie poate fi reprezentată de către una sau mai multe trupe de teatru existente în instituţia respectivă.

Durata unui spectacol trebuie să fie cuprinsă între 15 - 25 de minute.

Festivalul de teatru pentru copii se structurează pe etape astfel: etapa la nivelul zonei, la nivel municipal, judeţean şi naţional.

Acest concurs doreşte să implice cadrele didactice, elevii, părinţii în procesul formării interesului pentru lectură, pentru descoperirea unor copii talentaţi, să manifeste atitudine pozitivă faţă de jocurile dramatice. Pe parcursul etapelor, al întregului proces al proiectului , elevii îşi înbunătăţesc prestaţia, îşi modelează atitudinea, se formează ca mici artişti, învaţă din greşelile făcute, relaţionează paozitiv cu publicul, colegii, dascălii şi părinţii.

Motivaţia lor creşte treptat şi este întărită de evaluările făcute pe tot parcursul etapelor.

A gyermekszínjátszás

A Gyermekszínjátszó Találkozó a Váradi József Általános Iskolában zajlik, amely 13 éves múltra tekint vissza Kovászna megyében és az évről-évre duzzadó gyereklétszám bizonyítja azt, hogy népszerűségnek örvend e rendezvény. A kezdeti létszám 120 főt számlált, míg a 2017-es Találkozó megyei és megyeközi szakaszain 600 gyerek mutatta meg tudását a színpadon.

Találkozási pontokat, kapcsolatot keresünk saját életünk, a világ és a színház között. A közösség, ahol önmagunk lehetünk, a közös játék öröme a színházi munkánk alapja.

A Gyermekszínjátszó Találkozó is ebből a koncentrált, önfeledt játszásból született. Mivel szinte kizárólag saját élményeiből dolgozik mindenki, szinte észrevétlenül kanyarodtunk rá saját életünk eseményeire a születéstől kezdve, a gyermekkoron keresztül a jelen életünk problémáihoz, a népmesék és hagyományaink ápolásán keresztül sikerül együtt játszani, énekelni, és minél többet megmutatni magunkból.

A színjátszás szép, attól a lélekből fakadó felismerésből, belső vitalitásból, hogy itt nekünk rengeteg munkánk van, pedagógusként.

Büszkék lehetünk, hogy minket nem a szabályok, valamilyen egyesség vagy szerződés kötött össze, hanem a szó legnemesebb értelmében vett felelősség: a legtehetségesebb gyermekek egyéniségének formálása.

A mi dolgunk pedig az, hogy erőnk szerint segítsük őket. Ha ez sikerül, akkor maguktól fognak rátalálni érdeklődési területükre, megtalálják azt, amivel szívesen foglalkoznak és pillanatok alatt a legmagasabb teljesítményre lesznek képesek.

A találkozó fő irányzatát továbbra is a tanulók természetes kíváncsiságát kielégítő, ötletes és motiváló helyzetek megteremtésén át a csapatmunka, az előadásmód fejlesztése fogja meghatározni.

Meggyőződésünk, hogy számunkra nem a megmaradás a tét, hanem a fejlődés, gyarapodás lélekben, értékekben és tudásban. Fejlődni pedig csak úgy tudunk, ha jóval többet teszünk, mint mások.

Egy gondolat amely talán jelképezi a színjátszás iránt érzett elkötelezettségünket:

"Ez igen szép és érdekes feladat: a napok apró vésőütéseivel valami szépet hozni ki, nem a kőből, az élő anyagból, önmagunkból." (Nagy László)

Szín, játék...színjáték immár 

11. alkalommal Megyei gyermekszínjátszók találkozója

CSEPEREDŐ


Székely Hírmondó / 2017. március 31.

Március 25-én a Váradi József-iskola díszterme ismét megtelt játékra hangolt gyerekekkel és felnőttekkel. A Gyermekszínjátszó Találkozóra gyűltünk össze kicsik és nagyok, immár 11. alkalommal. A megyei vetélkedőn 8 település 15 csapata képviseltette magát. Jöttek színjátszók Kézdivásárhelyről, Barótról, Csernátonból, Lemhényből, Székelyszáldobosról, Martonfalváról, Illyefalváról és Sepsiszentgyörgyről.

Szín és játék volt a javából ez a nap, amelyet - egy kissé eljátszadozva a szín szavunkkal - a következőképpen összegezhetnénk: a találkozó színhelye a Váradi-iskola színpada volt, itt kezdődött a nap története, és itt is fejeződött be. Itt jelentek meg a csapatok a zsűri színe előtt, itt léptek színre. Mindannyiuk játékában szín volt, mindenik kis csapat igazi színfoltja volt a fesztiválnak. Felvonult a zsűri és a közönség előtt a diákszínjátszók színe-java, színe-lángja. Sokukban igazi színészvér buzog, ez a színtiszta igazság. És az is színigaz, hogy a zsűri nem színlelt, hanem figyelt, és a végén színt vallott, eredményt hirdetett.

Kicsik és nagyok színe-virága kapott oklevelet és ajándékot a színpadon nyújtott egyéni alakításáért, minden csapatban volt akár több díjazott is. Az elemi osztályosoknál első díjban három csapat részesült. A kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceum két előadása vitte el a pálmát: A tizenkét csóka (felkészítő Kisgyörgy Katalin) és A császár új ruhája (felk. Kerekes Izabella). Szintén első díjban részesültek a barótiak A tök és a csikó című előadásukkal (felk. Gaál Tünde). A második helyet két csapat érdemelte ki: a csernátoniak a Kacor király előadásukkal (felk. Rákossy Szidónia Anna) és Kézdivásárhelyről a Molnár Józsiás-iskola színjátszói a Költői verseny a Négyszögletű Kerek Erdőben című előadással (felk. Barta Enikő és Lukács Tünde). A harmadik helyen is ketten osztoztak: a házigazda Váradi József Általános Iskola Az ördög három aranyhajszála című előadása (felk. Péter Kinga) és a székelyszáldobosiak A főtt borsó című előadása (felk. Ferencz Réka). Dicséretben részesült a 12 forintos csoda előadás (Váradi-iskola, felk. Balázs Réka, Halada Melinda), A Szent Anna-tó legendája (Martonfalva, felk. Szabó Edit), a Kacor király (Váradi-iskola, felk. Bedő Magdolna és Puskás-Bajkó Annamária) és a Pacsirtapör (Kézdivásárhely, Petőfi Sándor-iskola, felk. Vollancs Szidónia). Az 5-8. osztályosoknál a zsűri első díjban a lemhényi csapatot részesítette, előadásuk címe Az ördög három aranyhajszála (felk. Nagy Zsuzsanna tanárnő.)

A fesztivál országos szakaszára az első, második és harmadik díjat elnyert csapatok jutottak tovább. Mindenkit köszönet illet, pedagógust, diákot egyaránt, hogy felvállalták, felvállalják a közös munkát, a közös mókát, egy-egy ilyen kis produkció létrehozását. Köszönet a szervezőknek is áldozatos munkájukért, a jó hangulatért. Jövőre mindenkit visszavárunk! - búcsúzott a jelenlévőktől Péter Kinga főszervező. Úgy legyen!

Incze Melinda magyartanár


Mesék a gyermekszínpadon

Háromszék napilap

2017. március 28., Közélet

Tizenegyedik alkalommal tartották meg szombaton a megyei gyermekszínjátszó találkozót, amelyen a Szent György Napokon zajló országos találkozó fellépőit válogatják ki.


A rendezvény házigazdája a sepsiszentgyörgyi Váradi József-iskola, szervezője Péter Kinga tanítónő, aki lapunknak elmondta: közel 280 gyermek lépett színpadra, és bár az öt-nyolcadik osztályosok szereplési kedve évről évre lohad (az idén csak három csapat jelentkezett, de csak egy jutott tovább, a lemhényi), az elemistáké egyre növekszik, már kisebb falvakból és az előkészítő évfolyamról is jelentkeztek (összesen tizenkét csapat, és mindegyiket díjazták). Ez a korosztály még nagyon beleéli magát a mesébe, és külön öröm, hogy ugyanazt a történetet is másképp tudják előadni, a betanító pedagógus személyiségétől függően - magyarázta Péter Kinga, aki osztályával az egyik harmadik díjat nyerte el. 
Dicséretet a kézdivásárhelyi Petőfi Sándor-iskola, a martonfalvi iskola, az illyefalvi iskola egy-egy, a házigazdák két osztálya kapott, harmadik díjat az említett váradis és a székelyszáldobosi csapat, másodikat a kézdivásárhelyi Molnár Józsiás-iskola és a csernátoni gyermekszínjátszók, és három első helyezés volt: a baróti Gyermekek Palotája A tök és a csikó meséjével, a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Líceum pedig két produkciójával: A császár új ruhájával és A tizenkét csókával, amit az előkészítő osztályosok mutattak be. A díjkiosztás előtt természetesen volt táncház is Virág Endrével és a Folker zenekarral, csak a találkozó megszokott közönsége - a helybeli diákság - hiányzott, talán a szombati időzítés miatt (újabban a tanítási idő alatt tilos más iskolai tevékenységet, tantárgyversenyt is szervezni). Idén az anyagiak előteremtése is nehezebb volt, a megkésett városi költségvetés miatt nem tudtak pályázni az önkormányzatnál, ezért önerőből, a helyi vállalkozók és szülők támogatásával jött létre az országszinten egyedi találkozó, amilyent más megyékben nem tartanak.

PAC 2018
Toate drepturile rezervate 2018
Creat cu Webnode
Creați un site gratuit! Acest site a fost realizat cu Webnode. Creați-vă propriul site gratuit chiar azi! Începeți