ECOURI DIN PRESĂ

Évek óta a Szent György Napok keretében zajlik a gyermekszínjátszó találkozó országos szakasza, melynek idén is a Váradi József Általános Iskola adott otthont. 

A rendezvényen hét csoport lépett fel: a megyeszékhelyi, kézdivásárhelyi, csernátoni, baróti és felsőrákosi gyerekek mellett csíkszentdomokosi és kőrispataki gyerekek mutatkoztak be.


Az 1-4. osztályos korcsoport nagyrészt mesefeldolgozásokat vitt színpadra, az 5-8. osztályosokat képviselő baróti Tanulók Házának színjátszói pedig A Pál utcai fiúk színpadi adaptációjának egy részletet mutatták be.

Prezsmer Boglárka dramaturg és drámapedagógus - a zsűri elnöke - örömmel nyugtázta, hogy a háromszéki csapatok a megyei találkozón elhangzott szakmai tanácsokra nyitottak és befogadóak voltak.

- A megyei találkozó után egy szakmai megbeszélésre hívtuk vissza a pedagógusokat, tanácsok és javaslatok is elhangzottak a szakemberek részéről. Most nagy örömmel tapasztaltuk, hogy ezeket felhasználták, erre a találkozóra olyan megoldásokat próbáltak beépíteni, amelyek a színpad nyelvén igyekeznek fogalmazni, életképesebbek és játékosabbak. Változtak az előadások és ez jó érzés, hiszen a mi munkánk is több annál, mint a klasszikus értelemben vett zsűrizés - az előadások minősítése. A mi munkánk a játékba vetett hit erősítése, a gyermekekkel végzett felelősségteljes és örömteli együttes munka megőrzése, illetve a művészi ízlésre való igény ébrentartása, és nem a versenyeztetés - magyarázta Prezsmer Boglárka.

Jövőre interaktívabbá szeretnék átalakítani a találkozót, műhelymunkákkal színesíteni, egy-két napos együttlétté tenni, ahol lehetőség adódik egymás munkájába betekinteni. Ez a közösen eltöltött idő a színházi minőségre és a produkciókra is pozitívan hatna. Igény mutatkozott a szakmai továbbképzés iránt is.

- Tervezzük a színjátszással foglalkozó képzések népszerűsítését, mert a színház nevelő értékét érdemes újra és újra megerősíteni magukban, illetve tudatosítani, hogy a művészi ízlés gyermekszínjátszás által történő alakítása is felelősségünk. Arra is biztattuk a pedagógusokat, hogy ne csak megírt és jól bejáratott történetekhez vagy mesefeldolgozásokhoz folyamodjanak, hanem merjenek a saját csoportjukból kiindulva önálló témákat, történeteket is színpadra vinni a gyerekek személyiségére szabott színházi nyelvvel. Hiszen nem attól lesz egy produkciónak színházi ereje, ha jelmez, díszlet, kellék vagy zenei hatások vannak benne, hanem a játékban feloldódott, személyesen megélt valódi élmények által. Ez egy nagy út, sok munka vár még ránk ahhoz, hogy minőségi művészi élményben legyen része gyereknek és felnőttnek egyaránt. A pedagógusok is pontosan tudják, hogy az igénytelen művészi ízlést kijavítani hihetetlenül nehéz, ezért érdemes már zsenge korban elkezdeni - tette hozzá.

A 13. Gyermekszínjátszó Találkozó országos szakaszán az 1-4. osztályosok közül Aranyoklevéllel jutalmazták a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceum tanulóit a Minden egér szereti a sajtot című darab színreviteléért és a csíkszentdomokosiakat A fájós fogú oroszlán című előadásukért. Ezüstoklevelet kaptak a felsőrákosiak A pletykás asszonyokért és a Váradi József-iskola A varjúkirály ajándéka című mesejátékért. Bronzoklevelet érdemeltek a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceum diákjai A széttáncolt cipellők előadásukkal, Rézoklevéllel térhettek haza a csernátoni gyerekek, akik Muharay Elemér: A nyúl, az oroszlán és a többiek mesejátékát hozták el. Az 5-8. osztályosok kategóriában a baróti Tanulók Klubjának csapata Aranyoklevelet vehetett át.

  • Gyermekszínjátszó Találkozó
  • Szent György Napok
  • Váradi József Általános Iskola

Némethi Katalinoffice@szekelyhirmondo.ro

Szent György NapokGyermekszínjátszó találkozó: Diákok, vidámság a színpadon

2019. május 4., szombat, Közélet

Derűs, hangulatos diáktalálkozót idézett tegnap délelőtt a sepsiszentgyörgyi Váradi József Általános Iskola díszterme, pedig az összesereglett mintegy 180 nebuló tulajdonképpen megmérettetésre érkezett. A XIII. Gyermekszínjátszó Találkozó regionális szakaszán ezúttal zömmel háromszéki csapatok váltották egymást a színpadon, a szomszédos Hargita megyét csak kőrispataki, illetve csíkszentdomokosi tanulók képviselték.

  • Az aranyokleveles csíkszentdomokosi diákszínjátszók. Albert Levente felvétele

A korábbi években előfordult, hogy több mint háromszáz gyermek vett részt a rendezvény országos szakaszán, a tavaszi tanítási szünet miatt azonban idén több visszajáró csoport is lemondta a fellépést - számolt be lapunk érdeklődésére a gyermekszínjátszó találkozót szervező Péter Kinga tanító. Megjegyezte, szívderítő a sok gyermekcsoport jelenléte, hiszen minél többen jönnek a sepsiszentgyörgyi találkozóra, annál tartalmasabb, színesebb a verseny.

Bár kevesebb előadást láthattunk, érdekes, tanulságos történetekből ezúttal sem volt hiány. A Varjúkirály ajándéka című darabot a szervező iskola harmadikosai mutatták be, a történet meghatározó elemére, a mindent termő asztalra - mely a főhőst és családját menti meg az éhínségtől - többen annyira kíváncsiak voltak, hogy állva követték, amint vezényszóra puliszkát s fuszulykát varázsolt.

Ízes beszéd és mókás jelenetek fűszerezték a felsőrákosi harmadikos kisdiákok történetét, A pletykás asszonyok című darabjukkal a regionális szakaszt megelőzően, a márciusi megyei megmérettetésen második helyezettek lettek. Színpadra vitt meséjük a falusi ember furfangos észjárására világított rá, főhősüknek viszonylag rövid idő alatt sikerült bebizonyítani: településük összes asszonya bizony pletykál. Felkészítőjük, Jitaru Tünde tanítónő lapunknak arról beszélt, növendékei nagyon kedvelik a színjátszást, s tanintézményükben, a Gaál Mózes Általános Iskolában immár hagyomány, hogy karácsonykor minden osztály előadással mutatkozik be, így már első osztálytól várják ezt az alkalmat a gyermekek. Úgy érezték, a farsangra betanult darabjuk elég jól sikerült, így jelentkeztek a találkozóra. A történet szereplői úgy fogalmaztak, jó érzés színpadra állni, szórakozásnak sem utolsó, és bár nagyon izgultak, mégis törekedtek arra, hogy jól teljesítsenek. Mielőtt elköszönünk, egy kisfiú megjegyzi, kacagás legyen mindenhol, mindenkinek - ez a lényeg.

Az előadások délig pörögtek a színpadon, a közös ebédet követően a gyermekek játékkal pihenték ki a verseny izgalmait, miközben a Prezsmer Boglárka dramaturg vezette zsűri a bemutatókat értékelte. A fájós fogú oroszlán című darabjukért arany­oklevelet kaptak a csíkszentdomokosi diákok, s hasonló elismerésben részesültek a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceum növendékei is, akik a Minden egér szereti a sajtot című előadással léptek fel. Ezüstoklevéllel jutalmazták a felsőrákosi diákok bemutatóját és a Váradi József-iskola harmadikosait, bronzoklevéllel A széttáncolt cipellők darabbal bemutatkozó kézdivásárhelyieket. A Csernátonból érkező csapatnak rézoklevelet adományoztak A nyúl, az oroszlán és a többiek című előadásáért, míg a kőrispataki általános iskola növendékei és a baróti tanulók klubjának csapata a részvételért vehetett át oklevelet a tegnapi rendezvény zárásaként.

HozzászólásokMegosztás: Szerző: Demeter Virág Katalin

A sepsiszentgyörgyi Váradi József Általános Iskola adott otthont a 13. Gyermekszínjátszó Találkozó megyei szakaszának. A legjobbak továbbjutottak a regionális döntőbe.

Színház az egész világ! Hogy mégsem közhely az állítás ebben az esetben, az bizonyítja, hogy a Kovászna megyei színjátszó-csoportok idei megmérettetésén 250 gyerek vett részt a megye 7 településéről, 15 előadást mutatva be. A rendezvény hátterében óriási összefogás van: évről-évre egy lelkes tanítói csapat komoly munkával biztosítja a gördülékenységet, zavartalanságot, és azt, hogy a találkozó elérje valódi célját. Hiszen elsősorban nem az a fontos, hogy a szakmai bírálóbizottság kinek milyen díjat ítél oda: sokkal lényegesebb, hogy az iskolákban az előadott darabokat megmutassuk egymásnak, és ezáltal mind a gyerekek, mind a pedagógusok, sokszínűbbnek lássuk a világot, szélesebb látókörből.

A zsűri elnöke Prezsmer Boglárka dramaturg, drámapedagógus elmondta, hogy nehéz egységesen minősíteni a produkciókat, ezért társaival együtt - a színjátszás fontos pedagógiai szerepe mellett - az értékelés általános színházi szempontrendszerét is figyelembe vették a véleményalkotáskor. Így az anyagválasztást-jelenetszervezést, a tér-díszlet-jelmez-kellék egységét, a zenei betétek megfelelő funkcióját, a mozgás vagy tánc színpadi szerepét, és kiemelt helyen a színészi játék minőségét, a gyermek színjátszók természetes színpadi jelenlétét, illetve mindezek összességét tartották szem előtt. A szakmai zsűriben új színt hozott az a két középiskolás drámatagozatos diák, akik a színpadi játékban otthon mozognak: Nagy Lázár Mikolt és Fazakas Hunor.

Megfogalmazódott az az igény, hogy jövőre át kell szervezni a találkozót, ízesebbé, termékenyebbé tenni pedagógus és gyerek számára egyaránt, s kétnaposra tervezni, mert a ráérősebb időkeret a közösen eltöltött idő minőségére és a produkciók minőségére is szintén hatna.

A rangsorolás tétje a regionális szakaszra való továbbjutás volt. A kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceum a Minden egér szereti a sajtot mesejátékkal az első díjat érdemelte ki.

A második helyen végző Váradi József Általános Iskola negyedikesei a Fordított világot vitték színpadra, gyereknek lenni márpedig jó, még ha iskolába kell járni, akkor is-üzenettel. Szintén második helyezést ért el A pletykás asszonyok című előadás, meggyőzve a zsűri tagjait, hogy a találkozón három csoporttól is színre vitt mese legtesthezállóbb feldolgozása a felsőrákosi csapat alakításában volt. A harmadik helyen a Váradi-iskola A varjúkirály ajándéka című mesejátéka lett. Két továbbjutó csapat dicséretben részesült: a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceum A széttáncolt cipellők előadásával, valamint a csernátoni gyerekek Muharay Elemér: A nyúl, az oroszlán és a többiek mesejátékával. Az V-VIII. korosztályt három csapat képviselte, a továbbjutó a baróti Tanulók Házának csoportja, A Pál utcai fiúk feldolgozásával lett.

És végül, összegezve: mi is a gyermekszínjátszás? Játék, a pillanat titka. Én hiszek ebben a rendezvényben, hiszem, hogy szükség van rá akkor is, amikor a gyerekek versenylovak módján verseny után versenyre készülnek. Az előadások sokszínűsége hatalmas energiát sugároz, feltöltő a gyermeki tisztaság megvillanása, egy-egy pillanat magával ragadó ereje. Ezért új erővel látunk hozzá a regionális szakasz megszervezéséhez, amelyet május 3-án, a Szent György Napok kulturális hetének keretében rendezünk.

Péter Kinga, Váradi József Általános Iskola

(https://www.hirmondo.ro/eletmod/cseperedo/megyei-gyermekszinjatszo-talalkozo/)


CSEPEREDŐ  Gyermekszínjátszók találkozója

Az óvodások is részt vettek

Némethi Katalin 

2018. április 27.


Idén az óvodások is bekapcsolódtak a Váradi József Általános Iskola által szervezett gyermekszínjátszók találkozójába. A változást jelezve a rendezvény a 12. Népi játékok és Gyermekszínjátszók Találkozója nevet kapta.

A Szent György Napok keretében, április 26-án és 27-én több száz óvodás és kisiskolás lépett fel a há­zi­gazda tanintézmény színpadán.
- A "Tágasságot nekünk is..." nevet viselő népi gyermekjátékok találkozóját emeltük a megyék közötti megmérettetés szintjére Szőcs Imola kezdeményezésére, és kapcsoltuk a gyermekszínjátszó találkozóhoz - magyarázta Péter Kinga tanítónő, a rendezvény szervezője. A sepsiszentgyörgyi regionális találkozón az óvodai műhelyekben korábban megszervezett vetélkedőkön legjobban teljesítő csapatok mérték össze tudásukat. A Hargita, Brassó és Kovászna megyét képviselő 280 kisgyerek népi gyermekjátékokat, játékfüzéreket mutatott be a Benkő Éva, István Ildikó, Vasile Ágnes, Farkas-Bakó Zsuzsa, Virág Endre és Melkhun Róbert alkotta zsűrinek és a jelen lévő népes közönségnek.
Ma, a találkozó második napján a gyerekszínjátszók veszik birtokukba a színpadot. Maros, Hargita, Brassó és a házigazda Kovászna megye 11 településéről 16 csapat, 380 diák mutatkozik be. Háromszéket kilenc csapat képviseli. Míg a zsűri értékel, a gyerekeket a Kelekótya együttes szórakoztatja. A rendezvényről, a díjazásról részletes beszámolót a következő Cseperedőben olvashatnak.

  • Fotó: Albert Levente

Szent György Napok

A színjáték varázsa

2018. április 28., szombat, Közélet

Demeter Virág Katalin 

Négy megye tizenegy települését képviselte az a közel 400 diák, akik pénteken a Váradi József Általános Iskola dísztermének színpadán adtak számot tudásukról. A sepsiszentgyörgyi tanintézmény immár tizenkettedik alkalommal adott otthont az országos gyermekszínjátszó találkozónak, melyre idén 16 előadást neveztek be.

A hangulatos, délutánba nyúló rendezvényen szakmai zsűri - Péter Orsolya, Pál-Gecse Ákos, Kisgyörgy Katalin, Dragomer Katalin, Takács Réka - előtt léptek fel a háromszékiek mellett Maros, Hargita és Brassó megyéből érkező diákok, akik többnyire mesejátékokkal készültek. Ottjártunkkor éppen a brassói 15-ös számú általános iskola negyedikesei készülődtek az előtérben, bemutatójuk előtt jókedvűen meséltek Furulyás Palkó című darabjukról. Kérdésünkre, miért kedvelik a színjátszást, sokan válaszolnak a 16 fős csapatból: mert önbizalmat, tapasztalatot ad, megnyugtat és másokat is szórakoztat.

A népszerű találkozó érdekességeként a csapatjátékok erősségét emelte ki Péter Kinga tanítónő. Szervezőként azt tapasztalta, számos olyan előadással készültek idén a diákok, melyek színházi, dramaturgiai szempontból voltak erősek. Míg évekkel ezelőtt könnyebb volt kiemelkedő, egyéni szereplőket találni, ezúttal érdekes volt látni, érezni a csapatkohéziót - összegzett érdeklődésünkre.A zsűri hosszasan értékelt, végül ismertették: első díjat érdemelt a baróti Gyermekek Palotájának csapata, akik A rátóti csikótojás történetét vitték színpadra, s velük együtt első díjas a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Líceum növendékeinek bemutatója, a Színek játéka is. Második díjjal ismerték el a Váradi József-iskola két csoportjának előadását - A rátóti csikótojás, illetve A pletykás asszonyok -, a székelyudvarhelyi fellépők - Mátyás kovácsa, Kovács Mátyás című előadásukkal - harmadikok lettek a rangsorban, akárcsak a megyeszékhelyi Plugor Sándor Művészeti Líceum tanulói (Dömdö-dömdö-dömdödöm című bemutatójukkal). A kézdivásárhelyi Molnár Józsiás Általános Iskola csapatának Ha én felnőtt volnék című előadása dicséretet kapott.

Felkészítő pedagógusuk - Bükkösi Emőke tanítónő mellett -, Bálint Ferenc úgy fogalmazott: ő maga fanatikus, ami a színjátszást illeti, s úgy véli, az egyik leghatékonyabb eszköz a nevelés szempontjából. Felszabadultságot, magabiztosságot ad egy idő után, és közösségformáló ereje is van, emellett pedig a tehetségeket is kiemelheti - fűzte hozzá.

PAC 2018
Toate drepturile rezervate 2018
Creat cu Webnode
Creați un site gratuit! Acest site a fost realizat cu Webnode. Creați-vă propriul site gratuit chiar azi! Începeți